Wyłudzenie kredytu lub pożyczki – jak się bronić?

Wyłudzenia kredytów i pożyczek są coraz częstsze i zdarzają się nawet w naszym najbliższym otoczeniu. To już nie problem, o którym słyszymy jedynie z telewizji, ale sprawa, która dotyka naszych bliskich i przyjaciół. Sprawdź, jak bronić się przed wyłudzeniem pożyczki i kredytu. 

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki – jak się bronić?

2020-06-04

Skąd biorą się wyłudzenia kredytów i pożyczek?

Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego wyłudzenia kredytów gotówkowych i pożyczek są tak częstym zjawiskiem? Mogłoby się wydawać, że jeszcze kilka lat temu ten problem nas nie dotyczył, jednak z dnia na dzień słyszymy o nim coraz więcej! Dlaczego tak się dzieje? 

Postęp technologiczny nie ogranicza działań oszustów finansowych, lecz wręcz przeciwnie, daje im większe pole do manewru. W połączeniu z brakiem odpowiedzialnośc i nie chronieniem swoich danych, daje im pewną gwarancję sukcesu. Z pewnością nie Tobie jednemu zdarzyło się zapomnieć, gdzie schowałeś portfel lub nawet go zgubić! W swoim otoczeniu znasz pewnie mnóstwo osób, które nie mają obaw przed podawaniem swoich danych wrażliwych, takich jak PIN do konta czy numer PESEL. A może znasz kogoś, kto najważniejsze hasła ma zapisane na kartce, którą trzyma na widoku? 

Jeśli nie chcesz paść ofiarą wyłudzenia kredytu czy pożyczki na Twoje dane osobowe, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak się bronić.

 

Jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki?

Po przeczytaniu powyższego akapitu z pewnością poczułeś niepokój. Ofiarą oszustwa finansowego może paść każdy, dlatego tak ważne jest, abyś wiedział, jak się bronić. Poniżej przedstawiamy kilka bardzo skutecznych rad, które uchronią Cię przed złodziejami:

  • Często zmieniaj hasła – częsta zmiana haseł do skrzynki mailowej, kont bankowych, a także numeru PIN da Ci gwarancję bezpieczeństwa. Pamiętaj również, aby używać różnych haseł - do maila, do konta bankowego itd.

  • Nie używaj oczywistych haseł – skoro już o hasłach mowa, zadbaj o to, by były one skomplikowane i nieoczywiste. Nie umieszczaj w haśle imion swoich bliskich, ważnych dla Ciebie dat (urodzin, imienin, rocznic). Hasło musi być skomplikowane - musi być ciągiem różnych przypadkowych cyfr i znaków.

  • Jeśli musisz zapisać hasła, dbaj o ich bezpieczeństwo – jesteś typem zapominalskim, który na pewno nie zapamięta hasła, jakie właśnie sobie ustawił? Jeśli wolisz dla pewności zapisać je na kartce, pamiętaj, by zadbać o bezpieczeństwo tych danych. Nie noś hasła w portfelu i nie trzymaj go wraz z ważnymi dokumentami. Schowaj karteczkę z hasłem w miejscu, do którego tylko Ty masz dostęp.

  • Pilnuj swoich dokumentów najważniejsze dokumenty, takie jak dowód osobisty czy prawo jazdy, nosimy w portfelu. Nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni czy też w kieszonce plecaka/ torebki. Zadbaj o to, by był on w bezpiecznym miejscu, z którego ciężko go wyjąć. Przebywając w miejscach publicznych, nie kładź portfela na widoku (np. na stoliku czy siedzeniu w autobusie). Odchodząc, zawsze upewniaj się, że masz go przy sobie.

  • Nie podawaj swojego numeru PESEL numer PESEL jest daną wrażliwą, której nie musisz nikomu podawać. Jeśli ktoś poprosi Cię o podyktowanie mu numeru PESEL przez telefon, nie rób tego! Wytłumacz, że nie podajesz takich danych telefonicznie. Pamiętaj również, że przebywając na poczcie czy w urzędzie, nie masz obowiązku podawania do ręki swojego dowodu osobistego osobie, która Cię obsługuje. Pod żadnym pozorem, nie dyktuj również PESELu na głos i nie wpisuj go w komunikatorach internetowych!

  • Chroń swój numer PIN – jeśli wpisujesz numer PIN w bankomacie lub w terminalu płatniczym, pamiętaj o zasłonięciu klawiatury dłonią. To prosty sposób, który zabezpieczy Cię przed ciekawskim wzrokiem oszusta. Korzystając z bankomatu upewnij się również, że na klawiaturze nie jest naklejona nakładka, ani zainstalowana kamera, która mogłaby monitorować dane, jakie wpisujesz.

  • Wnioskujesz o kredyt lub pożyczkę? Rób to z głową! – nie wypełniaj każdego wniosku, który tylko znajdziesz w Internecie. Poświęć trochę czasu na porównanie i sprawdzenie ofert pożyczkowych. Wypełniając wniosek upewnij się, że strona jest prawdziwa i faktycznie należy do pożyczkodawcy. Nie przesyłaj swoich dokumentów mailem, nie podawaj danych wrażliwych telefonicznie!

Masz podejrzenie, że padłeś ofiarą wyłudzenia? Nie czekaj, sprawdź to!

Zgubiłeś swoje dokumenty? Pierwsze, co powinieneś zrobić, to zastrzeżenie swojego dowodu osobistego oraz zablokowanie karty płatniczej. Zmień również hasła do konta bankowego online. 

Jeśli przemknęło Ci przez myśl, że mogłeś paść ofiarą wyłudzenia kredytu lub pożyczki, nie ma czasu do stracenia - trzeba to natychmiast sprawdzić! Po pierwsze sprawdź stan swojego konta - upewnij się, że złodziej nie dobrał się do Twoich oszczędności. Jeśli posiadasz więcej, niż jedno konto osobiste, musisz sprawdzić każde z nich. Następnie pobierz raport z BIKu, aby upewnić się, czy nie zostało na Ciebie wzięte nowe zobowiązanie kredytowe lub pożyczkowe. Oszust finansowy nie weźmie na Ciebie kredytu gotówkowego w banku, za to znacznie łatwiej będzie mu złożyć wniosek online przez Internet. Pamiętaj - metody weryfikacji przy wnioskowaniu o produkty pozabankowe są różne. Jeśli dostrzeżesz jakieś niepokojące zmiany, natychmiast zgłoś sprawę na policję. Spróbuj przypomnieć sobie, w jakiej sytuacji ktoś mógł dostać Twoje dane osobowe?

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Poradnik.

 

Kto może wyłudzić na Ciebie kredyt lub pożyczkę?

Mogłoby się wydawać, że ten problem nas nie dotyczy, ale tak niestety nie jest. Zostanie ofiarą oszustwa finansowego może przydarzyć się każdemu. Co więcej, niekoniecznie musi nas to spotkać ze strony zupełnie obcej nam osoby. Coraz więcej Polaków pada ofiarą wyłudzenia pożyczki właśnie ze strony kogoś bliskiego! Narażone są na to szczególnie starsze osoby, które nie zdają sobie sprawy z czyhającego na nie niebezpieczeństwa. Chroń swoje dane osobowe, ale zadbaj również o swoich bliskich. Zaopiekuj się starszymi osobami - swoimi rodzicami i dziadkami - porozmawiaj z nimi na ten temat, uświadom, jak niebezpieczne jest podawanie danych obcym osobom. Prześlij również ten artykuł innym - niech dowiedzą się, jak bronić się przed oszustwami finansowymi.

Powrót