Raty równe a malejące – co wybrać?

Planujesz wzięcie kredytu, lecz nie wiesz, na jaki rodzaj spłaty się zdecydować? Sprawdź, czym się różnią raty równe od rat malejących i wybierz odpowiednią opcję!

Raty równe a malejące – co wybrać?

2020-09-28

Ubiegasz się o kredyt bankowy? W takim razie banki mogą zaproponować Ci spłatę zobowiązania w ratach równych lub mających. Każda z nich składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Co to oznacza? Jakie raty będą korzystniejsze? Sprawdź, które rozwiązanie wybrać!

Na czym polegają raty równe?

Decydując się na równe raty, musisz się liczyć z wyższą kwotą całego zobowiązania. Z drugiej jednak strony możesz uiszczać niższe raty w pierwszym okresie spłaty, a z biegiem czasu jej część kapitałowa rośnie, a odsetkowa maleje. 

Jeśli chcesz łatwiej wpasować spłatę kredytu hipotecznego w domowy budżet, zdecyduj się na raty równe. Jeżeli jednak w ostatecznym rozrachunku zamierzasz trochę zaoszczędzić, postaw na raty malejące. Pamiętaj, by zawsze dostosować formę spłaty kredytu do obecnej sytuacji finansowej. 

Rata równa, zwana również annuitetową, jest łatwiejsza do zrozumienia. Nie musisz sprawdzać, ile będzie wynosić w danym miesiącu. Jeśli chcesz, możesz nawet ustawić zlecenie stałe na konkretną kwotę, by nie musieć już pamiętać o regularnej spłacie kredytu. Oprócz tego, znając stałą kwotę, możesz lepiej rozplanować domowy budżet. 

Czy warto wybrać raty malejące?

Możesz też wybrać raty malejące, by obniżyć wysokość zadłużenia. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli jesteś w stanie płacić wyższe raty na samym początku spłaty. W takiej sytuacji spłacasz co miesiąc taką samą część kapitałową. Natomiast odsetki naliczane są od kwoty nieuregulowanego zobowiązania.

Raty malejące pozwalają sporo zaoszczędzić. Z drugiej jednak strony korzyści płynące z takiego sposobu spłaty kredytu wielu osobom wydają się abstrakcyjne, zwłaszcza na samym początku. Dodatkowo w pierwszym okresie spłaty zadłużenia musisz wygospodarować więcej środków. Dlatego raty równe cieszą się większą popularnością wśród kredytobiorców.

Jaka rata przy kredycie hipotecznym?


Co ważne, taki wybór dostępny jest najczęściej przy kredytach hipotecznych. Zwykle banki nie proponują takiego rozwiązania przy kredytach konsumpcyjnych i pożyczkach gotówkowych. Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku korzyści byłyby mniejsze niż przy hipotekach. 

Klienci często pytają o takie rozwiązanie, ubiegając się o kredyt hipoteczny.  Jeśli masz wątpliwości, warto poprosić o pomoc profesjonalnego doradcę kredytowego. Robiąc dokładne wyliczenia, podpowie, jakie rozwiązanie jest bardziej opłacalne w Twojej sytuacji. 

Jeżeli chcesz spłacać raty malejące, musisz dysponować wyższą zdolnością kredytową. A co jeśli wybrałeś takie rozwiązanie, ale bank nie zaakceptował Twojej decyzji? Pamiętaj, że jeśli Twoja sytuacja finansowa się poprawi, zawsze możesz złożyć wniosek o zmianę sposobu spłaty zadłużenia. Bank ponownie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Może również zażądać nowej wyceny nieruchomości. Jeśli decyzja będzie pozytywna, możesz podpisać aneks do umowy.

Powrót