Co grozi za nieterminową spłatę pożyczki?

Spóźniłeś się z zapłaceniem raty pożyczki i zastanawiasz się, jakie mogą być tego konsekwencje? Z pewnością nie Ty jeden znalazłeś się w tej sytuacji. Zapewniam Cię, że większości z nas zdarzyło się kiedyś zapomnieć o wykonaniu przelewu na czas… Co wówczas się stanie? Co grozi za nieterminową spłatę pożyczki? Sprawdź!

Co grozi za nieterminową spłatę pożyczki

2020-03-23

Pytanie jest następujące: jak długo zwlekałeś z zapłatą zobowiązania? Jeśli mowa o kilku dniach, to nie ma się czym martwić – całą sprawę da się załatwić uregulowaniem długu. Jeśli jednak mówimy już o tygodniach, miesiącach lub latach, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł!

 

Z czego biorą się opóźnienia w spłatach pożyczki?


Musisz odpowiedzieć sobie szczerze na to pytanie – skąd biorą się u Ciebie opóźnienia w spłacie zobowiązań? Nieterminowa spłata może się przydarzyć każdemu, jednak jej powody mogą być różne. Jeśli to ciężka sytuacja finansowa i brak środków na opłacenie rat, powinieneś się solidnie zastanowić, zanim złożysz wniosek o pożyczkę. Jeśli jednak powodem jest Twoje zapominalstwo lub lenistwo, powinieneś zacząć to kontrolować. Opóźnienia w spłacie pożyczki może bardzo niekorzystnie wpływać na Twoją historię kredytową, ale nie tylko… Sprawdź, co grozi za niespłacenie pożyczki w terminie!

 

Co grozi za nieterminową spłatę pożyczki?

 

W zależności od tego, jak wielkie jest Twoje zadłużenie i jak długo zwlekałeś ze spłatą, mogą Cię czekać różne konsekwencje:

  • odsetki za zwłokę w spłacie – spóźniając się z zapłaceniem raty pożyczki, firma pożyczka może naliczyć Ci dodatkowe odsetki za zwłokę w spłacie. Odsetki są naliczane już od pierwszego dnia braku spłaty. Ich wysokość jest taka, jak wysokość odsetek ustawowych.

  • obciążenia związane z wezwaniem do zapłaty – są naliczane zazwyczaj od 7 dni od terminu spłaty. Jeżeli nie spłacisz zobowiązania, po dostarczeniu Ci wezwania do zapłaty, zostanie do Ciebie wysłane kolejne. Pamiętaj, że wezwania do zapłaty mogą mieć formę listów, ale nie tylko – również SMS-y, maile oraz telefony mogą być takim wezwaniem.
  • polubowna windykacja długu jeśli pomimo przesłanych Ci wezwań do zapłaty, nadal nie uregulujesz kwoty długu, pożyczkodawca będzie zmuszony podjąć dalsze kroki. Wówczas pożyczka zostanie wypowiedziana i trafi do firmy zajmującej się windykacją. Z początku prowadzona jest tzw. "windykacja polubowna", która polega na poinformowaniu dłużnika o konieczności uregulowania długu. Podczas takiej rozmowy z windykatorem możesz ustalić z nim nowy termin spłaty oraz postarać się o rozłożenie zadłużenia na raty.
  • windykacja sądowa – jeśli pomimo podjętych wcześniej przez pożyczkodawcę kroków, nadal nie spłacisz swojego długu, sprawa trafia wtedy do komornika. Celem windykacji sądowej jest ściągnięcie pieniędzy z rachunku bankowego dłużnika lub z jego ruchomości (np. samochodu, czy sprzętu RTV) lub nieruchomości należącej do dłużnika.
  • negatywne wpisy w BIK – musisz sobie również zdawać sprawę z tego, że każde opóźnienie w spłatach jest odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej, przez co możesz mieć trudności w ubieganiu się o kolejną pożyczkę. 

 

Jak uniknąć opóźnień w spłatach?

 

Sposobów, by nie zapominać o uregulowaniu rat pożyczki, jest wiele. Poniżej przedstawimy Ci kilka z nich, które z pewnością pomogą, jeśli sumiennie i rzetelnie będziesz się do nich stosować:

  1. Spisz sumę swoich dochodów oraz wydatków. Sprawdź jakiej wysokości raty będziesz w stanie spłacać. Dopiero wówczas, kiedy to zrobisz, przejrzyj oferty pożyczek i wybierz tę najkorzystniejszą.

  2. Ustaw na swoim koncie bankowym polecenia automatycznych przelewów – dzięki temu, określona kwota co miesiąc będzie przelewana na konto pożyczkodawcy, bez Twojej ingerencji. Możesz być wówczas pewien, że nie zapomnisz o spłaceniu raty. ;)

  3. Stwórz tabelę, podsumowującą spłacone raty i te pozostałe do spłaty. Powieś ją w widocznym miejscu, np. przy biurku lub na lodówce, tak, abyś mógł kontrolować pozostałą sumę do spłaty. 

Mamy nadzieję, że uda Ci się uniknąć przykrych konsekwencji związanych z zadłużeniem. Pamiętaj - aby nie popaść w zadłużenie, wystarczą drobne rzeczy, takie jak te, które przedstawiliśmy Ci wyżej. Trzymamy kciuki!

Powrót