Kredyt przez internet, a kredyt w banku – różnice

Zastanawiasz się, czy wzięcie kredytu online to dobry pomysł? Sprawdź różnice między wnioskowaniem o kredyt przez internet, a w banku. Co się bardziej opłaca? Czy któraś z tych opcji jest korzystniejsza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.

Kredyt przez internet, a kredyt w banku – różnice

2021-04-26

Możliwości internetu są coraz bardziej nieograniczone. W sieci możesz znaleźć serwisy oferujące wakacje, zakupy, usługi z dojazdem do domu, a nawet założenie produktów bankowych bez wychodzenia z domu! Czy warto wnioskować o kredyt online? Przyglądamy się temu bliżej!

Kredyt w banku – plusy i minusy


Z raportu przeprowadzonego przez PRNews.pl wynika, że w II kwartale 2019 roku liczba oddziałów banków w Polsce wyniosła 5 285. To o 385 placówek mniej niż w ubiegłym roku. Dla porównania, Poczta Polska ma w tej chwili ponad 7 500 oddziałów na terenie całego kraju. Wciąż jednak śmiało możesz załatwiać sprawy w oddziale swojego banku. Bankowość tradycyjna ma grono zwolenników. Należą do nich głównie osoby starsze, które nie mają zbyt dużej styczności z internetem, nowoczesnym sprzętem i technologiami. Czy nadal warto wnioskować o kredyt gotówkowy w placówce banku?

Zalety kredytu w oddziale banku

 

 1. Możesz porozmawiać z konsultantem face to face 

  Jeśli preferujesz osobistą wizytę w placówce, to zapewne z tego powodu, iż lubisz załatwiać swoje sprawy osobiście. Przewaga wnioskowania o kredyt w placówce banku to właśnie możliwość spotkania się z konsultantem i rozmowa z nim w cztery oczy. Doradca przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowania, pomoże wypełnić szereg dokumentów, zadba o dopełnienie wszystkich formalności i rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

 2. Pewność i bezpieczeństwo

  Wiele osób boi się korzystania z usług online z uwagi na niebezpieczeństwa, jakie czyhają w sieci. Wybierając bankowość tradycyjną, nie musisz się o nic obawiać. Wizyta w placówce to pewność dopełnienia wszelkich formalności na jak najwyższym poziomie i z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa.

 

Wady kredytu w banku 

 

 1. Dojazd do wybranego oddziału banku

  Może się zdarzyć, że w okolicy nie ma placówki banku, do którego chcesz się udać, co uniemożliwi Ci skorzystanie z wybranej oferty kredytu. Jeśli więc będziesz musiał przebyć dodatkowe kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów, będzie to dla Ciebie i uciążliwe, i nieopłacalne finansowo (benzyna, bilety komunikacji miejskiej czy dalekobieżnej).

 2. Długi czas wnioskowania

  Sterta papierów do wypełnienia, mnóstwo czytania i podpisywania, kilkadziesiąt (lub więcej!) minut spędzonych przy stanowisku bankowym. Wnioskowanie w banku trwa o wiele dłużej niż przez internet. 

 3. Mniejszy wybór ofert

  Idąc do konkretnego banku, otrzymasz szczegóły tylko takich produktów, jakie znajdują się w jego ofercie. W internecie masz dostęp do wszystkich ofert dostępnych na rynku.

 4. Może być droższy niż kredyt online

  Czy wiesz, że oferta kredytu w oddziale banku może się różnić od tej widocznej na stronie internetowej? Zwykle będzie droższa od tej on-line, dlatego bez uprzedniego porównania, możesz przepłacić.


Kredyt przez internet – plusy i minusy


Śmiem twierdzić, że w niedalekiej przyszłości stacjonarne oddziały banków będą sukcesywnie likwidowane i ograniczane do minimum. Firmom bardziej opłaca się prowadzić swoje usługi przez internet – nie trzeba płacić wynagrodzenia tak dużej liczbie osób pracujących w placówkach czy opłat za wynajem i urządzenie lokalu. Dlatego również większość banków funkcjonujących na polskim rynku zdecydowało się na obsługę klientów również przez internet. Czy to dobry pomysł? Czy warto wnioskować o kredyt online?
 

Zalety kredytu przez internet

 

 1. Wygoda i oszczędność czasu

  Pierwszy plus kredytu przez internet to oczywiście wygoda – nie musisz wychodzić z domu, dojeżdżać do placówki, stać w kolejce i oczekiwać na swoją kolej. Możesz wnioskować o kredyt, siedząc wygodnie na kanapie czy leżąc w łóżku. Wszystko zależy od Ciebie :)

 2. Możliwość wnioskowania o dowolnej porze

  Nie jesteś uzależniony od godzin otwarcia placówki. Możesz złożyć wniosek o kredyt online, kiedy tylko chcesz – o dowolnej porze dnia i nocy, z dowolnego miejsca na świecie. 

 3. Mniej formalności

  Wystarczy, że wypełnisz jeden wniosek, w którym zostawisz swoje dane osobowe i dochodowe. Bank je zweryfikuje, sprawdzi, czy nie figurujesz w bazach dłużników i poinformuje Cię o decyzji kredytowej. W niektórych przypadkach możesz zostać poproszony o dodatkowe dokumenty dochodowe czy wyciągi z konta – np. jeśli wnioskujesz o kredyt w wysokiej kwocie.  

 4. Mniej papierologii
  Umowę możesz otrzymać na e-maila i podpisać ją unikalnym kodem, który otrzymasz SMS-em. Nie musisz przechowywać kolejnej sterty kartek, które prędzej czy później wyląduje w śmietniku. Wszystkie niezbędne dokumenty możesz mieć zapisane w wersji elektronicznej.

 5. Szeroki wybór ofert
  W pórownywarkach kredytów online znajduje się zazwyczaj od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu ofert kredytów różnych banków! Dzięki temu masz możliwość porównania ich parametrów i wyboru najtańszej i najkorzystniejszej oferty. To świetne ułatwienie. Między najtańszą a najdroższą ofertą może być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych różnicy. Nie przepłacaj – porównaj oferty różnych banków.

 6. Możesz liczyć na lepsze warunki kredytowania

  Jak już wcześniej wspomniałam, klienci internetowi często mogą liczyć na lepsze warunki kredytowania. W internecie dostępnych jest wiele ciekawych promocji i bonusów, których na próżno szukać w oddziale stacjonarnym banku.

Wady kredytu przez internet

 

 1. Nie każdy kredyt jest dostępny 100% online

  Niektóre banki pozwalają na wnioskowanie online tylko częściowo. Co to oznacza? Proces może się wydłużyć z uwagi na to, iż dane muszą zostać telefonicznie zweryfikowane przez konsultanta czy będziesz musiał osobiście donieść brakujące dokumenty. Większość kredytów gotówkowych jest jednak dostępnych całkowicie przez internet.

 2. Zagrożenie niebezpieczeństwem

  Zawsze należy być czujnym i sprawdzać, czy witryna, z której korzystasz jest zabezpieczona. Zwróć uwagę na kłódkę, która znajduje się na pasku z adresem strony internetowej – jeśli jest zielona i zamknięta, możesz czuć się bezpiecznie i zaufać danej witrynie. Jeśli jednak zauważasz coś podejrzanego lub na danej stronie coś Cię zaniepokoi, po prostu ją opuść i nie zostawiaj tam swoich danych osobowych.


Nasz serwis jest w 100% bezpieczny! Możesz śmiało złożyć wniosek o kredyt gotówkowy lub pożyczkę ratalną i cieszyć się tanią ofertą.

 

Powrót