Jak wybrać dobry kredyt na samochód?

Kredyt na samochód, obok kredytu gotówkowego i hipotecznego, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego banki, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, coraz częściej umieszczają go w swojej ofercie. Sprawdź, jak go wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać dobry kredyt na samochód?

2020-07-27

Planujesz zakup nowego auta, ale brakuje Ci wolnych środków? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, starając się o kredyt samochodowy w banku!

Popularne typy kredytów samochodowych

Dużą popularnością cieszy się standardowy kredyt samochodowy. Decydując się na takie rozwiązanie, będziesz co miesiąc spłacać raty. Mogą być równe lub malejące.

Niektóre banki proponują też kredyt jednoratowy, np. 50/50. W takiej sytuacji spłacasz zobowiązanie w dwóch ratach. Jedną część spłacasz od razu, drugą po kilku latach. Kilka banków oferuje również kredyt balonowy, który pozwala po kilku latach wymienić kredytowane auto na nowe.

Najpierw wnosisz wkład własny, następnie przez kilka lat spłacasz raty, a na koniec uiszczasz opłatę balonową, wynoszącą zwykle 20-30% wartości pojazdu. Możesz spłacić ją jednorazowo, rozbić na części lub odsprzedać samochód bankowi i kupić nowy.

Kluczowe parametry kredytu samochodowego

Wybierając kredyt na samochód, zwróć uwagę na wysokość miesięcznej raty, RRSO i całkowity koszt zobowiązania. Sprawdź też dodatkowe ubezpieczenie, prowizję za przyznanie kredytu i okres spłaty. 

Na rynku znajdziesz kredyty samochodowe, w których wymagany jest wkład początkowy. Nie martw się, jeśli nie masz żadnych oszczędności. Niektóre banki nie stawiają takiego warunku. Pamiętaj, że wnosząc wkład własny, obniżasz jednak koszty kredytu samochodowego. Bank zaproponuje Ci również atrakcyjniejsze warunki. Warto więc wcześniej odłożyć nieco pieniędzy.

Zabezpieczenie kredytu na samochód

Jeśli ubiegasz się o kredyt samochodowy, sprawdź, czy bank wymaga jakiejś formy zabezpieczenia. Do najczęstszych zaliczamy zastaw rejestrowy, cesję z polisy AC oraz przywłaszczenie na zabezpieczenie. 

W pierwszym przypadku, jeśli nie spłacisz swojego zobowiązania,  bank przejmie auto. Jeżeli zdecydujesz się na cesję, a samochód ulegnie wypadkowi lub zostanie doszczętnie zniszczony, ubezpieczyciel zwróci resztę niespłaconego kredytu bankowi. Z kolei przywłaszczenie oznacza, że bank będzie wpisany do dowodu rejestracyjnego pojazdu jako jeden ze współwłaścicieli Jeżeli spłacisz kredyt, zostaniesz jedynym właścicielem. W przypadku problemów ze spłatą, bank sprzeda auto, by odzyskać pieniądze. 

Dzięki zabezpieczeniu, kredyt będzie tańszy, z drugiej jednak strony musisz się liczyć z ryzykiem. Jeżeli nie spłacisz zobowiązania w wyznaczonym terminie, stracisz auto. Dlatego zastanów się, jaki rodzaj zabezpieczenia sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji.

Zastanawiasz się, jaki kredyt wybrać? Skorzystaj z porównywarki kredytowej lub wyszukiwarki kredytów. Zapoznaj się też z rankingiem kredytów samochodowych. Możesz również skorzystać z kalkulatorów kredytowych, by obliczyć miesięczne raty.


SPRAWDŹ RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH
Powrót