Kredyt konsumencki a konsumpcyjny – jakie są różnice?

Niektóre osoby używają zamiennie tych dwóch pojęć. Warto jednak pamiętać, że kredyt konsumencki i konsumpcyjny to dwa różne produkty finansowe. Sprawdź, jakie różnice między nimi istnieją.

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny – jakie są różnice?

2020-09-01

Co to jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki to wsparcie finansowe przyznawane przez bank konsumentowi, wyłącznie na cel prywatny. To oznacza, że kredytobiorca nie może przeznaczyć środków na działalność zawodową lub gospodarczą. Może je natomiast wydać na wakacje lub zakup samochodu. Definicję kredytu konsumenckiego jasno określa ustawa.

Zanim bank podejmie decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego, dokładnie sprawdzi zdolność kredytową klienta. W ten sposób chroni się przed wyłudzeniem, lekkomyślnym zadłużaniem i nieuczciwymi kredytobiorcami. Umowa kredytowa musi jasno informować o RRSO i całkowitej kwocie zobowiązania. Powinna również określać sposób spłaty rat i odsetek, a także ostateczny termin uregulowania zadłużenia. Musi także informować o dodatkowych kosztach kredytu (takich jak ubezpieczenie, prowizja, opłaty notarialne i za rozpatrzenie wniosku), a także warunkach wypowiedzenia umowy. Jeżeli umowa nie uwzględnia takich informacji, masz prawo złożyć skargę. 

Cechy kredytu konsumenckiego

Maksymalna wysokość kredytu konsumenckiego wynosi 255 550 zł.  Mogą się o niego ubiegać tylko osoby fizyczne. Zgodnie z artykułem 359 Kodeksu Cywilnego maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnych nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych.

Tym mianem możemy określić zarówno kredyty przyznawane przez banki i SKOK-i, jak i pożyczki udzielane przez parabanki (ratalne i chwilówki). Do tej kategorii zaliczamy również kredyt odnawialny. Jeśli chcesz odstąpić od umowy, możesz to zrobić w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Co ważne, nie musisz tutaj podawać żadnej przyczyny.

Co wyróżnia kredyt konsumpcyjny?

Taki kredyt może być przyznany tylko przez bank. Nie definiuje go żadna ustawa, w związku z tym prawo nie określa maksymalnej wysokości zobowiązania. Ubiegając się o kredyt konsumpcyjny, nie musisz wskazywać, na co chcesz go przeznaczyć. 

Warto pamiętać, że nie jest to osobny produkt, ale raczej kategoria produktowa. Możemy do niej zaliczyć zarówno kredyt ratalny, jak i kredyt w rachunku bieżącym, na karcie kredytowej, czy udzielany osobom fizycznym (przede wszystkim gotówkowy). Nie obejmuje natomiast pożyczki gotówkowej. Co ważne, może być wypłacony nie tylko w gotówce, ale też przelewem. Warunki spłaty kredytu ustalane są indywidualnie. Bank bierze pod uwagę zarówno swoją politykę wewnętrzną, jak i sytuację finansową kredytobiorcy.

Powrót