Karencja spłaty kredytu gotówkowego – jak to działa?

Zetknąłeś się kiedyś z pojęciem karencji w spłacie? To jedno z tych określeń, z którym często się spotykamy, zaciągając kredyt, lecz nie do końca wiemy, co one oznaczają. Sprawdź, co to jest karencja spłaty kredytu gotówkowego, kiedy warto z niej skorzystać i jak ona działa.

Karencja spłaty kredytu gotówkowego – jak to działa

2020-04-17

Zaciągając kredyt, nie spodziewamy się kłopotów z jego spłacaniem. Rzeczywistość pokazuje jednak, że w wielu przypadkach tak właśnie się dzieje –  problemy finansowe mogą przeszkodzić w regularnym uiszczaniu rat. W tej sytuacji pomocna będzie właśnie karencja w spłacie kredytu gotówkowego. W poniższym artykule odpowiemy na pytania czym jest karencja i na czym ona polega.

 

Karencja spłaty kredyty gotówkowego – co to jest? 

 

Jeśli kiedykolwiek wpadniesz w tarapaty i będziesz mieć problemy z regularną spłatą swojego kredytu, bank z pewnością wyciągnie do Ciebie pomocną rękę i zaproponuje Ci karencję. Czy wiesz, co to jest? Karencja spłaty kredytu to, najprościej mówiąc, opóźnienie spłaty kapitałowej części raty. Oznacza to, że nadal będziesz spłacać regularnie ratę kredytu, ale tylko tę część, która obejmuje odsetki lub ubezpieczenie. Karencja spłaty kredytu najczęściej dotyczy kredytów hipotecznych, ale nie tylko – możesz się o nią ubiegać również przy kredycie gotówkowym, samochodowym czy nawet przy pożyczce przez internet.

 

Jak otrzymać karencję w spłacie kredytu?

 

Mając problemy z regularną spłatą rat, możesz zwrócić się do banku z prośbą o karencję. Bank udzieli Ci jej, jeśli złożysz odpowiedni wniosek. Możesz go wypełnić w każdej chwili. Powinien on zawierać Twoje podstawowe dane, informacje dotyczące Twojej aktualnej sytuacji finansowej oraz argumentację za odroczeniem spłaty części kredytu.

Karencja będzie trwać tak długo, jak tego potrzebujesz. Otrzymując stosowne argumenty, dotyczące Twojej sytuacji finansowej, bank może przedłużyć ją nawet do 2-3 lat!

 

Karencja spłaty kredytu – czy warto się o nią postarać?

 

Karencja spłaty kredytu ma swoje plusy i minusy. Zanim zaczniesz się o nią ubiegać, przeanalizuj dokładnie obie te kwestie.

 

Zalety:

  • unikniesz przykrych konsekwencji opóźnień (lub braku) spłaty rat kredytu, czyli: wpisów w bazach dłużników takich jak KRD czy BIK,
  • unikniesz postępowania egzekucyjnego, 
  • uzyskasz fachową pomoc banku w spłacie kredytu.


Wady: 

  • chwilowe zawieszenie spłat rat, 
  • wydłużony okres kredytowania,
  • zwiększenie kosztów kredytu,
  • zwiększenie wysokości miesięcznych rat.

 

Jaki z tego wniosek? Niech karencja będzie dla Ciebie ostatecznością – postaraj się o nią dopiero wtedy, kiedy naprawdę nie będziesz sobie radził z miesięcznymi ratami. Tak ważna decyzja musi być dobrze przemyślana, a przede wszystkim przekalkulowana, aby wyszła Ci na dobre.

Powrót