Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Sprawdź!

Chcesz się ubiegać o kredyt lub pożyczkę, ale martwisz się, że Twoja zdolność kredytowa nie wygląda najlepiej i nie jest atrakcyjna dla banku? Sprawdź, czym ona jest oraz jak zwiększyć swoją zdolność kredytową!

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

2020-04-30

Dobra historia kredytowa to ¾ sukcesu, jeżeli zamierzasz ubiegać się o kredyt gotówkowy lub pożyczkę na większą kwotę lub dłuższy okres spłaty. To właśnie Twój BIK będzie sprawdzany w pierwszej kolejności… Nie masz się jednak czym martwić, ponieważ dobrą historię kredytową można sobie stworzyć od podstaw – nawet, jeśli jeszcze nigdy nie brałeś nic na raty. Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać parę sposobów, które mogą Ci pomóc!

 

Zdolność kredytowa – co to takiego?

 

Zacznijmy od samego początku – od wyjaśnienia czym takim jest właśnie zdolność kredytowa. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe definiuje ją jako: „ (...) zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”.
To właśnie na podstawie zdolności kredytowej bank lub firma pożyczkowa udziela Ci kredytu, mając pewność, że będziesz w stanie spłacić go w terminie. W przeciwnym razie – jeśli miałbyś negatywne wpisy w bazach dłużników – nie mogliby okazać Ci zaufania. 

 

Co zapisuje się w BIK?

 

Z pewnością zastanawiasz się również, co zapisuje się w BIK? Otóż w Biurze Informacji Kredytowej jest odnotowane każde działanie kredytowe, jakie podejmujesz. Jeśli decydujesz się na kredyt bankowy - znajdziesz tam o tym zapis. Podobnie, jeśli zawnioskujesz o pożyczkę lub chwilówkę. Jeśli masz opóźnienia w spłatach lub jesteś dłużnikiem w jakieś firmie pożyczkowej możesz być pewien, że te informacje również są tam przechowywane.
Pamiętaj – każde złożenie wniosku o pożyczkę lub kredyt obniża Twoją zdolność kredytową. Dlatego przed podjęciem tak ważnej decyzji, dokładnie się zastanów!

 

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

 

Jest parę sposobów, które pomogą Ci zwiększyć Twoją wiarygodność kredytową. Dzięki temu będziesz mógł być pewien, że wystarczająco dobrze spełniasz wymagania banku, aby otrzymać kredyt na satysfakcjonujących Cię warunkach. Te rady będą dla Ciebie korzystne jeśli zamierzasz się ubiegać o swoją pierwszą pożyczkę lub kredyt - czyli dokładnie wtedy, gdy na Twoim koncie w BIK nie ma jeszcze żadnych wpisów - ani negatywnych, ani pozytywnych - ale również w momencie, gdy powinęła Ci się noga, a Twój BIK nie jest idealny. Przyjrzyj się naszym poradom poniżej:

  • kup przedmiot na raty – to pierwszy krok, by nieco podreperować swój BIK. Być może właśnie popsuł Ci się komputer, albo potrzebujesz nowej pralki? Jeśli tak, nie płać w sklepie od razu całej kwoty – weź tę rzecz na raty. To pierwszy krok, aby pokazać, że potrafisz sobie radzić z terminowymi spłatami. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z rat 0%, które często są dostępne w sklepach online i stacjonarnych.

  • zawnioskuj o kredyt na niską kwotę – jeśli kupno sprzętu na raty masz już za sobą, warto złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę na niską kwotę, np. 1 000 zł. Od tak niskiej kwoty zapłacisz niewielkie odsetki, a także po raz drugi udowodnisz, że potrafisz spłacać raty w terminie. Tutaj również możesz poszukać pierwszej darmowej pożyczki, dzięki czemu oddasz dokładnie tyle, ile pożyczysz.

  • nie zadłużaj się – to z jednej strony bardzo oczywista porada, ale z drugiej strony - niezwykle ważna. Jeśli nie będziesz w stanie spłacić swojego zobowiązania, nie wnioskuj o pożyczkę. Podpisz umowę kredytową tylko wówczas, jeśli będziesz pewien tego, że podołasz temu zobowiązaniu.
  • więcej niż jedno zobowiązanie jeśli jesteś w stanie spłacać jednocześnie więcej, niż jeden kredyt, postaraj się o drugie zobowiązanie. To nie muszą być duże kwoty, ale dzięki temu pokażesz, że nawet w trudniejszej sytuacji, jesteś w stanie sobie poradzić.

  • uruchom debet na swoim koncie bankowym czy wiedziałeś o tym, że debet jest traktowany przez BIK jako zobowiązanie kredytowe? To bardzo prosty, lecz sprytny sposób na podreperowanie historii kredytowej. Jeśli nigdy nie debetujesz konta, nie poniesiesz za to żadnych kosztów, za to poprawisz swoją zdolność kredytową!

  • udziel zgody BIK na przetwarzanie informacji o Twoich kredytach – dzięki temu nawet wtedy, kiedy zakończysz już spłacać kredyt, bank będzie widział, z jaką regularnością płaciłeś raty. To może uratować Cię w momencie, gdy nieco powinie Ci się noga, a będziesz potrzebować pożyczki.
  • karta kredytowa czujesz, że w temacie zdolności kredytowej jesteś już ekspertem? To świetnie! W takim razie przedstawiamy Ci ostatni sposób na zwiększenie swojej historii kredytowej - złóż wniosek o kartę kredytową. Pamiętaj jednak, by spłacać ją w terminie. 

 


Budowanie historii kredytowej w BIK wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli tylko znasz reguły gry, z pewnością wyjdziesz z niej zwycięsko. Pamiętaj - dla banku brak historii kredytowej jest tą najgorszą opcją - wtedy jesteś tą tajemniczą kartą, której nikt nie chce mieć w swojej talii. :) 

Powodzenia!

Powrót