Jak wybrać ofertę kredytu gotówkowego?

Jeśli zdecydowałeś się wziąć kredyt gotówkowy, czeka Cię jeszcze wybór odpowiedniej oferty, dopełnienie formalności i podpisanie umowy. Jak w gąszczu zewsząd napływających reklam i propozycji banków znaleźć tę najbardziej atrakcyjną ofertę? Sprawdź, jak wybrać ofertę kredytu gotówkowego!

Jak wybrać ofertę kredytu gotówkowego?

2020-01-24

Kluczem do sukcesu znalezienia najlepszego kredytu gotówkowego jest porównanie ofert. Ale na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę? Kierować się zerową prowizją, możliwością skorzystania z wakacji kredytowych czy może brakiem ubezpieczenia? Poniżej znajdziesz listę wszystkich parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego kredytu gotówkowego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt gotówkowy?

Kosztów kredytowych jest naprawdę sporo. I choć zza ekranu telewizora znany aktor informuje z uśmiechem, że bank X oferuje zerowe oprocentowanie czy obniża prowizję, to pamiętaj, iż nie są to jedyne opłaty, z którymi musisz się liczyć, biorąc kredyt. Sprawdź, jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy i nie przepłacić.

 1. Oprocentowanie


  Podawane jest w formie procentowej w skali roku. Banki oferują oprocentowanie stałe lub zmienne. Te pierwsze jest jednak bardziej powszechne w przypadku kredytów gotówkowych z uwagi na ich niewysoką kwotę oraz niedługi okres spłaty. Oprocentowanie stałe nie zmienia się przez cały okres kredytowania, zaś zmienne jest uzależnione od wysokości WIBOR3M. Ile może wynosić oprocentowanie kredytów gotówkowych? Nie może być wyższe niż 4-krotność stopy lombardowej NBP. Obecnie nie może więc przekroczyć 10% w skali roku.

 2. Prowizja


  Prowizja za udzielenie kredytu to kolejna opłata chętnie pobierana przez banki. Opłacana jednorazowo podczas wypłaty kredytu lub doliczana do comiesięcznych rat. Może być ustalona jako konkretna kwota (np. 1 000 zł) lub jako określony procent wartości kredytu (np. 4,99%). Maksymalna wysokość prowizji nie jest uregulowana prawnie, przez co banki mają dowolność w ustalaniu jej górnej granicy. 

 3. Ubezpieczenie kredytu


  Pamiętaj, że ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie jest wymagane. I choć bank będzie Cię usilnie przekonywał, że jego zakup to dobry wybór, a w zamian za przystąpienie do polisy zaoferuje niższe oprocentowanie lub prowizję, to nie musisz się na to zgadzać. Przede wszystkim zastanów się, czy takie ubezpieczenie będzie dla Ciebie opłacalne, co zawiera i o ile wzrośnie wysokość Twojej miesięcznej raty w przypadku jego zakupu.  

 4. Produkty dodatkowe


  Korzystne dla banku są tzw. oferty cross-sellingowe. Co to oznacza? Oprócz samego kredytu gotówkowego możesz otrzymać w pakiecie inny produkt bankowy. Najczęściej jest to konto osobiste czy karta kredytowa. Sytuacja jest taka sama, jak w przypadku ubezpieczenia. Bank jest skłonny obniżyć koszt kredytu, jeśli zdecydujesz się nabyć produkt dodatkowy. Niestety, konto osobiste lub karta kredytowa mogą kosztować – i to kilkadziesiąt złotych rocznie. Dlatego przed podjęciem decyzji o nabyciu rachunku czy kredytówki, przeanalizuj opłaty za te produkty. 

 5. Wysokość miesięcznej raty


  To wartość, która powinna Cię zainteresować! Wysokość miesięcznej raty to koszt, który będziesz zobowiązany co miesiąc ponosić. Dlatego musisz mierzyć swoje siły na zamiary. Im dłuższy będzie okres spłaty kredytu, tym rata będzie niższa, ale koszt całkowity wzrośnie. Dlatego pożycz dokładnie tyle, ile potrzebujesz i ile będziesz w stanie co miesiąc spłacać. Zrób tabelę ze swoimi miesięcznymi wydatkami na życie, opłatami stałymi, rachunkami i kosztami, które regularnie ponosisz. Dzięki temu sprawdzisz, ile wolnych środków Ci zostaje i jaką ich część będziesz mógł przeznaczyć na spłatę raty.

 6. Opłaty dodatkowe


  Niektóre banki pobierają opłaty dodatkowe. Do takich należy np. opłata przygotowawcza, opłata za rozpatrzenie wniosku czy obsługę zobowiązania. Podpisując umowę o kredyt gotówkowy, zwróć więc uwagę na to, czy bank nie chce Cię obarczyć dodatkowymi kosztami. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do firm pozabankowych, banki rzadko stosują taką praktykę.

 7. RRSO


  Ta wartość powie Ci całą prawdę o kredycie. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, ukazuje roczny koszt zobowiązania. Obejmuje nie tylko oprocentowanie czy prowizję, ale i wszelkie koszty związane z wzięciem kredytu. Przykładowo, jeśli RRSO dla kredytu gotówkowego w wysokości 100 000 zł wynosi 15%, oznacza to, że w każdym roku spłaty zapłacisz za swój kredyt 15 000 zł. Jeśli więc w reklamie usłyszałeś tylko o tym, że oprocentowanie wynosi jedynie 4%, to wiedz, że w tym przypadku za kredyt nie zapłacisz 400 zł. Należy wziąć pod uwagę również pozostałe koszty.

 8. Koszt całkowity kredytu


  Na tę kwotę powinieneś spojrzeć w pierwszej kolejności. Koszt całkowity kredytu gotówkowego to suma wszystkich kosztów naliczonych przez bank i dokładna kwota, jaką będziesz musiał zwrócić bankowi w comiesięcznych ratach. Dlatego ważne jest, by wartość ta była jak najniższa. Jak obliczyć koszt całkowity kredytu? Zrobiliśmy to za Ciebie!

 

W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy?


W takim, który oferuje kredyt gotówkowy na najlepszych warunkach :) W trosce o to, byś wybrał jak najlepszy produkt, co miesiąc przyglądamy się aktualnym ofertom banków i wybieramy produkty o najlepszych parametrach. Pod uwagę bierzemy takie czynniki jak: oprocentowanie, prowizja, RRSO, opłaty dodatkowe, wysokość miesięcznej raty oraz koszt całkowity kredytu. Zestawienie najlepszych kredytów gotówkowych znajdziesz tutaj:


RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH

 
Czy już wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę kredytu gotówkowego? Pamiętaj, że różnice w kosztach bywają ogromne, dlatego zawsze warto porównać kilka lub nawet kilkanaście produktów różnych banków.

Powrót