Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt? Oszustwa finansowe są coraz bardziej powszechne i dzieją się tuż obok. Słyszymy o nich nie tylko w telewizji, ale także od najbliższych znajomych. Większość z nas zna kogoś, kto stracił jakąś kwotę pieniędzy, dał się oszukać. W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na Twoje dane!

 

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt

2021-03-08

Dlaczego dajemy się oszukać?

To kwestia, którą chcielibyśmy omówić najpierw. Dlaczego tak często dochodzi do oszustw finansowych, pomimo tego, że jesteśmy ich bardziej świadomi? Niestety odpowiedź jest tylko jedna: nie jesteśmy ostrożni, zbyt małą wagę przykładamy do bezpieczeństwa naszych danych. 

Ten artykuł będzie Ci szczególnie pomocny, jeśli jesteś osobą, która:

  • nie zakrywa klawiatury terminalu dłonią, wpisując PIN, 
  • nie zakrywa klawiatury bankomatu, wpisując PIN, 
  • nie sprawdza, czy na klawiaturze w bankomacie nie znajduje się nakładka lub kamera,
  • nie zwraca uwagi na to, by w banku lub przy bankomacie inni zachowali stosowną od Ciebie odległość, 
  • zgubiła dowód, kartę do konta, inne dokumenty lub telefon, 
  • nie zmienia haseł z odpowiednią regularnością,
  • podaje swoje wrażliwe dane innym, 
  • zapisuje hasła na karteczkach lub na telefonie,
  • robi zdjęcia dokumentom.


Jeśli jednak dbasz o bezpieczeństwo swoich danych, prosimy, byś został z nami do końca. Nawet najbardziej sumienna osoba powinna od czasu do czasu zajrzeć w swoją historię kredytową, by móc spać spokojnie!

 

Jak sprawdzić, czy masz aktywną pożyczkę lub kredyt?

Oszustwa finansowe nie dotyczą tylko tych osób, które nie dbają o bezpieczeństwo danych. Wręcz przeciwnie – mogą przydarzyć się każdemu. W końcu okazja czyni złodzieja… W ostatnim czasie, kiedy szczyt popularności osiągnęły szybkie chwilówki online, więcej słyszymy o oszustwach finansowych. Pożyczki, które w ramach weryfikacji wymagają jedynie numeru PESEL oraz numeru konta są dla złodziei niczym bułka z masłem. By chronić się przed oszustami finansowymi, warto regularnie sprawdzać swoją historię kredytową. Czy wiesz, jak to zrobić? 

 

Kontroluj historię w BIK!

Jeśli chcesz jednorazowo sprawdzić swoją historię kredytową, wystarczy, że wykupisz pakiet próbny, którego cena wynosi 1,23 zł. Dzięki temu zyskasz 60-dniowy raport o dotychczasowych zobowiązaniach. Dodatkowo przez 2 miesiące będziesz dostawać powiadomienia SMS dotyczące operacji pojawiających się na Twoim koncie. Możesz być pewien, że gdyby ktoś wziął pożyczkę na Twoje dane, od razu byś to zauważył!

Drugą możliwością jest zakupienie pełnego pakietu, który jest droższy, ale daje o wiele więcej możliwości. Płacąc 79 zł, będziesz mieć możliwość uzyskania raportu ze swojej sytuacji kredytowej aż 3 razy w toku! Jeśli z kolei chcesz otrzymywać powiadomienia SMS, dodatkowo musisz zapłacić 4,99 zł. 

Te koszty mogą wydawać się wysokie, ale warto, byś spojrzał na nie z nieco innej strony. Pomyśl, jak wiele możesz stracić, gdyby ktoś wziął pożyczkę na Twoje dane. Dzięki kontrolowaniu historii w BIK, możesz być spokojny o swoje finanse!

Powrót