Czym się zajmują bazy dłużników? Sprawdź!

Potrzebujesz pożyczki lub kredytu gotówkowego, ale boisz się, że widniejesz na liście dłużników? Nie raz obiły Ci się o uszy takie wyrażenia jak BIK, BIG, KRD, ale nie wiesz co dokładnie oznaczają? Dziś bierzemy pod lupę bazy dłużników – pokażemy Ci, czym się zajmują i jak sprawdzić, czy w nich widniejesz.

Czym się zajmują bazy dłużników?

2020-04-20

 

Dlaczego widniejesz w bazie dłużników?


W bazie dłużników widnieją osoby, które wpadły w kłopoty, spłacając swoje zobowiązania. Każde opóźnienie w spłacie kredytu, pożyczki gotówkowej czy nawet rachunków, które co miesiąc dostajesz do swojej skrzynki pocztowej jest odnotowane w bazach. Jest to przede wszystkim zabezpieczenie dla banków i firm pożyczkowych. Dzięki temu wiedzą, jaką zdolnością kredytową wykazuje się osoba ubiegająca się o kredyt i jaką kwotę pożyczki czy kredytu mogą jej udzielić. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zapomnieć o regularnej spłacie raty, możesz być pewien, że to wydarzenie zostało odnotowane w bazach dłużników. 

 

Jakie bazy dłużników wyróżniamy?


Z pewnością znasz takie nazwy jak BIK, BIG, KRD czy ERIF to są bazy dłużników, które weźmiemy dziś pod lupę. W zależności od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy może przedsiębiorcą, możesz trafić do różnych baz. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej. 


BIK – Biuro Informacji Kredytowej

 
Jeśli kiedykolwiek ubiegałeś się o pożyczkę lub kredyt, z pewnością instytucja finansowa sprawdzała Cię w BIK-u. To najpopularniejszy rejestr dłużników, w którym są gromadzone i zapisywane wszystkie informacje dotyczące Twojej historii kredytowej. W BIK-u znajdują się zatem informacje z banków, firm pożyczkowych, a nawet SKOK-ów. Jeśli spłacałeś swoje zobowiązania regularnie i nie miałeś żadnych zadłużeń, możesz pochwalić się dobrym BIK-iem. W przeciwnej sytuacji, gdy dopuściłeś się jakichś zadłużeń i opóźnień w spłatach, możesz być pewien, że te informacje są odnotowane w BIK, a Ty, jako potencjalny kredytobiorca, nie jesteś atrakcyjnym klientem dla banku. W tej bazie możesz również sprawdzić, czy ktoś posłużył się Twoimi danymi i wziął na Ciebie kredyt: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

 

Jak sprawdzić swój BIK?


Jeśli przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę chcesz sprawdzić swój BIK, możesz to zrobić w bardzo prosty sposób: 

 • jednorazowe sprawdzenie historii kredytowej w BIK to koszt 1,23 zł. Dzięki temu wykupisz próbny pakiet i zyskasz 60-dniowy raport o dotychczasowych zobowiązaniach. 
 • jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje, wybierz opcję drugą. Wykupując pełny pakiet w cenie 79 zł będziesz mógł podejrzeć swoją historię kredytową aż 3 razy w roku!

 

BIG – Biuro Informacji Gospodarczej


W BIG umieszczone są dane dotyczące historii kredytowej klientów, kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych oraz przedsiębiorców. Informacje zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej są szczególnie przydatne, jeśli decydujemy się na nową współpracę lub kontakt.

Wyróżniamy 5 różnych Biur Informacji Gospodarczej.

BIG InfoMonitor:

 • jako osoba fizyczna w BIG InfoMonitor możesz sprawdzić informacje o dowolnym przedsiębiorcy, jak i o sobie samym, 
 • jako przedsiębiorca możesz uzyskać informacje o innych przedsiębiorcach, własnej firmie, a także o konsumentach, 
 • BIG InfoMonitor jako jedyny umożliwia dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich,
 • aby sprawdzić swoją historię w BIG InfoMonitor, musisz założyć konto na swoje dane.

ERIF BIG:

 • znajdziesz tutaj informacje o zadłużeniach z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, tzn.: o zobowiązaniach telekomunikacyjnych, finansowych, multimedialnych czy budżetowych,
 • ERIF dysponuje informacjami o dłużnikach zalegających ze spłatą zobowiązań w spółkach z Grupy Kapitałowej KRUK,
 • daje możliwość budowania pozytywnej historii kredytowej ERIF odnotowuje również pozytywne zdarzenia,
 • jeśli chcesz sprawdzić swoją historię kredytową w bazie ERIF BIG, musisz założyć konto w serwisie infoKonsument.pl,
 • jeśli natomiast jesteś przedsiębiorcą, musisz podpisać umowę. Dopiero wtedy będziesz mógł sprawdzać bazy.

KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.:

 • weryfikacja firm, dzięki czemu będziesz mógł określić aktualny stan wybranych przedsiębiorstw,
 • możliwość śledzenia historii wybranej firmy,
 • budowanie pozytywnej historii kredytowej KBIG odnotowuje również pozytywne zdarzenia,
 • możliwość pobrania raportu odnoszącego się do własnej historii kredytowej lub do informacji, kto sprawdzał Cię w tej bazie w ostatnim roku.

KRD BIG – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej

 • bezpośredni nadzór Ministerstwa Gospodarki, 
 • możliwość dopisania dłużnika do tej bazy dzięki temu wyegzekwujesz szybszą spłatę,
 • możliwość sprawdzenia konkurencji, siebie, pracodawcy.

KIDT – Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

 • specjalna oferta dla operatorów telekomunikacyjnych, klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych,
 • baza ta powstała aby wspierać rynek telekomunikacyjny: operatorów stacjonarnych, komórkowych, telewizji kablowej, centra danych oraz klientów tych podmiotów,
 • możliwość sprawdzenia siebie, wybranych firm lub swojej firmy, 
 • możliwość wystosowania zapytania o danego konsumenta lub operatora,
 • możliwość dopisania dłużnika,
 • możliwość wystąpienia o nadanie certyfikatu wiarygodności firmy,
 • aby uzyskać dostęp do bazy dłużników należy skontaktować się z infolinią. Po tym kontakcie otrzymasz umowę o współpracę i będziesz musiał odbyć szkolenie korzystania z KIDT

KRD – Krajowy Rejestr Dłużników


Krajowy Rejestr Dłużników zbiera informacje zarówno o zadłużeniu, jak i terminowej spłacie zobowiązań. Podobnie jak rejestry BIK i BIG, KRD, jest sprawdzany przez pożyczkodawców. Co wyróżnia KRD to fakt, że zapisane są tam dane nie tylko dłużnika, ale i wierzyciela, któremu dłużnik winien jest określoną kwotę.

Opóźnienia lub brak spłat rat kredytu, pożyczki lub rachunków może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Jeśli znajdziesz się w bazach dłużników, Twoje szanse na dostanie pożyczki momentalnie zmaleją, o ile nie znikną całkowicie. Pamiętaj, aby regularnie spłacać swoje zobowiązania - dzięki temu unikniesz wpisu do niechcianych rejestrów!

Powrót