Czy za długi można iść do więzienia? Sprawdzamy!

Długi runęły na Ciebie, jak lawina? Sam nie wiesz, w którym momencie straciłeś kontrolę? Zaległości w spłatach rat chwilówek i pożyczek spędzają Ci sen z oczu? Boisz się konsekwencji w postaci odsetek, komornika… a może więzienia? W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości na temat tego, czy za długi można iść do więzienia. Zapraszamy do lektury!

Czy za długi można iść do więzienia?

2020-04-15

Czy wiesz, kiedy straciłeś kontrolę?


Z pewnością nie jesteś jedyną osobą z takimi obawami. Zadłużenie dotyczy tysięcy Polaków, którzy w pewnym momencie stracili kontrolę nad płatnością swoich rat. Czy wiesz, w którym momencie zdarzyło się to u Ciebie? Powodów, dla których przestajemy kontrolować zobowiązania może być kilka:

 • zbyt niskie dochody – zarabiasz zbyt mało, by opłacić raty pożyczek. Stopniowo lista niespłaconych rat tylko narasta, a Ty zaczynasz bać się konsekwencji.

 • roztargnienie i zapominalstwo masz wystarczająco dużo pieniędzy, by poradzić sobie ze spłatami rat, ale stale zapominasz opłacić należność (nieterminowa spłata pożyczki).

 • zbyt dużo zaciągniętych pożyczek wziąłeś na siebie tak wiele zobowiązań, że nie jesteś w stanie zapamiętać, gdzie i jaką sumę przelać.

 • wysokie odsetki lub wysoka rata – zdecydowałeś się na pożyczkę, gdzie warunki nie są dla Ciebie korzystne - odsetki lub raty wykraczają poza Twoje możliwości finansowe.

 

Jak kontrolować spłatę rat?


W zależności od tego, jaki jest powód Twojego zadłużenia, różne mogą być rozwiązania. Przede wszystkim, zanim podpiszesz umowę o pożyczkę, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami:
wysokością miesięcznej raty, długością trwania pożyczek, a także całkowitym kosztem do spłaty. Upewnij się, że wzięcie tej pożyczki nie wykracza poza Twoje możliwości finansowe. Dopiero kiedy będziesz przekonany, że dasz radę ją spłacać, a warunki są dla Ciebie korzystne, podpisz umowę. 

Jeśli jesteś typem zapominalskim, koniecznie sporządź sobie harmonogram spłat w wygodnej formie. Możesz to zrobić na zwykłej kartce papieru lub w komputerze: z jednej strony wypisz sobie wysokość raty, a z drugiej termin płatności. Umieść go w widocznym miejscu, np. w folderze, do którego zawsze zaglądasz, lub powieś na lodówce. Dzięki temu już nigdy nie zapomnisz o spłacie raty.

Jeśli przerosła Cię całkowita suma odsetek z niespłaconych pożyczek lub wziąłeś na swoje barki zbyt dużo, dopilnuj, by nie zadłużać się bardziej. Zacznij od spłaty najstarszych zobowiązań, czyli tych, które mogą generować najwyższe odsetki.

Co się stanie, gdy nie spłacisz raty pożyczki? 


Z pewnością zastanawiasz się, co się stanie, gdy nie zapłacisz raty pożyczki? Oprócz negatywnych wpisów w BIK, musisz przygotować się na parę scenariuszy:

 • odsetki za zwłokę w spłacie – to pierwszy etap. Jeśli spóźniłeś się ze spłatą raty, firma pożyczkowa z pewnością naliczy Ci dodatkowe odsetki za zwłokę w splatcie. Są one naliczane już od pierwszego dnia braku zapłaty.

 • obciążenia związane z wezwaniem do zapłaty jeśli do 7 dni od braku spłaty raty, nadal nie uregulujesz należności, zostanie do Ciebie doręczone wezwanie do zapłaty. Oczywiście koszty tego wezwania będą do opłacania po Twojej stronie. UWAGA! Takie wezwanie może przybrać różną formę: maila, SMS-a, listu lub rozmowy telefonicznej.

 • polubowna windykacja długu firma pożyczkowa wysłała Ci wezwanie do zapłaty, a Ty nadal nie uregulowałeś należności? Cóż, w tej sytuacji pożyczkodawca będzie musiał podjąć dalsze kroki. Jednym z nich jest właśnie polubowna windykacja długu. Czy wiesz, na czym ona polega? Otóż kontaktuje się z Tobą przedstawiciel firmy windykacyjnej, by poinformować Cię o Twojej sytuacji i konieczności opłacenia należności. Podczas takiej rozmowy będziesz mieć szansę ustalenia nowego terminu spłaty oraz rozciągnięcia jej na raty.

 • windykacja sądowa – jeżeli po rozmowie z windykatorem nadal nie zapłaciłeś kwoty, z którą zalegałeś, sprawa trafi do sądu. Zostanie Ci przydzielony komornik, którego obowiązkiem będzie ściągnięcie z Ciebie należności. Zapewne wiesz, jak to wygląda. Komornik ma prawo zająć pieniądze z Twojego rachunku bankowego, sprzętu, samochodu, a nawet nieruchomości.

 

Czy za długi można iść do więzienia?

Jeśli wszystkie wymienione wyżej kroki zostały już względem Ciebie podjęte, a Ty nadal nie spłaciłeś zadłużenia, z pewnością zastanawiasz się, co czeka Cię dalej. Czy za długi można iść do więzienia? 

Według polskiego prawa więzienie jest najsurowszym rodzajem kary ingeruje bowiem w wolność ludzką. Zgodnie z tym, zadłużenie nie jest aż tak poważnym przestępstwem, aby zasługiwało na ten najsurowszy werdykt. Uwaga, istnieją jednak pewne wyjątki. 

 

Kara więzienia dla dłużnika - za co możesz pójść za kratki? 


Jeśli nie spłaciłeś swojej chwilówki, raczej nie trafisz do więzienia. Ten rodzaj kary przeznaczony jest dla innych osób. Karze więzienia mogą zostać poddane osoby z tytułu: 

 • wyłudzeń finansowych (pożyczki lub kredytu),
 • nieuregulowania grzywny, 
 • niepłacenia podatków, 
 • niepłacenia alimentów,
 • wyzbywania się majątku.

Mimo że kara więzienia Ci nie grozi, pamiętaj, by spłacać swoje zobowiązania regularnie. Jeden dług (nawet niewielki) pociąga za sobą kolejny przez to będzie Ci tylko trudniej stanąć na równe nogi. Dbaj o to, by spłacać swoje zobowiązania w terminie, a z pewnością takie kwestie, jak komornik czy kara więzienia dla dłużnika, nie będą Cię dotyczyć. 

Masz jakieś pytania? Napisz do nas! Pomożemy Ci pozbyć się długów!

Powrót