Czy firma pożyczkowa wymaga zaświadczenia o dochodach?

Zdecydowałeś się, by złożyć wniosek o pożyczkę, ale wciąż masz wiele pytań i wątpliwości? Zastanawiasz się, czy firma pożyczkowa będzie wymagała od Ciebie zaświadczenia o dochodach? Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać wszystkie niezbędne szczegóły!

Czy firma pożyczkowa wymaga zaświadczenia o dochodach?

2020-03-26

Gdy potrzebujesz gotówki od ręki – pomijając wszystkie formalności i procedury – najczęściej decydujesz się, by złożyć wniosek w firmie pożyczkowej. Przyjęło się, że wnioskowanie o pożyczkę w takiej firmie jest łatwiejsze i szybsze niż ubieganie się o kredyt w banku. Tymczasem wciąż wiele z nich wymaga zaświadczenia o dochodach.


Poniżej powiemy Ci, dlaczego firmy pożyczkowe wymagają zaświadczeń o dochodach, kiedy będziesz musiał je przedstawić i co powinno ono zawierać.

 

Dlaczego firmy pożyczkowe wymagają zaświadczeń o dochodach?


Wnioskując o pożyczkę w firmie pozabankowej, bardzo często nie jest brana pod uwagę Twoja historia kredytowa. Oznacza to, że nawet jeśli nigdy nie brałeś nic na raty, czy nie korzystałeś z produktów kredytowych, masz szansę dostać pożyczkę. Aby sprawdzić, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty pożyczki, instytucja, w której składasz wniosek, może poprosić Cię o przedstawienie zaświadczenia o dochodach. W ten sposób pozna rodzaj umowy, na jakiej pracujesz, długość jej trwania oraz wysokość Twoich zarobków. Kiedy firma pożyczkowa pozna Twoje wydatki, oraz ustali wysokość raty, którą miałbyś spłacać, będzie w stanie stwierdzić, czy stać Cię na tę pożyczkę.

 

Kiedy firma pożyczkowa może poprosić Cię o przedstawienie zaświadczenia o dochodach?

 

Jeśli wnioskujesz o szybką gotówkę w wysokości kilku tysięcy złotych, raczej nie zostaniesz poproszony o zaświadczenie o dochodach. Inaczej to wygląda, jeśli w grę wchodzi większa kwota lub pożyczka rozłożona będzie na dłuższy okres. Wówczas pożyczkobiorca może Cię poprosić o potwierdzenie Twoich dochodów.

 

Co powinno zawierać zaświadczenie o dochodach i skąd je wziąć?

 

Skoro nadal czytasz ten artykuł, zapewne planujesz ubiegać się o wyższą sumę pożyczki. Uzyskanie zaświadczenia o dochodach nie jest skomplikowane: wystarczy poprosić o taki dokument w dziale kadr firmy. Pamiętaj jednak, że pracodawca może odmówić Ci wystawienia zaświadczenia o dochodach. 

Jeśli chodzi o to, co powinno zawierać zaświadczenie o dochodach, tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nie istnieje jeden ogólny wzór. Jeśli zdecydujesz się, by takowy dokument przedstawić firmie pożyczkowej, sprawdź, czy zawiera poniższe informacje:

  • Twoje dane osobowe,

  • dane dotyczące rodzaju umowy, na jaką jesteś zatrudniony (rodzaj i czas trwania umowy),

  • dane dotyczące wynagrodzenia, jakie pobierasz (wysokość wynagrodzenia),

  • ewentualna adnotacja, czy posiadasz jakieś obciążenia komornicze,

  • podpis i pieczątka pracodawcy.

Pamiętaj, że wnioskując o pożyczkę powinieneś wybrać najlepszą ofertę, dostosowaną do Twoich możliwości finansowych. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, dotyczące zaświadczenia o dochodach, daj nam znać!

Powrót