Czym jest monit i jakie są jego koszty?

Problem z terminową spłatą zobowiązania może przydarzyć się każdemu. Zamiast poddać się i popaść w długi, warto zastanowić się, co można zrobić, aby swoją sytuację polepszyć i jakie konsekwencje ze strony pożyczkodawcy mogą Cię czekać. Czy wiesz, czym jest monit i jakie są jego koszty? Sprawdź!

Czym jest monit i jakie są jego koszty?

2020-07-06

Monit – co to jest?

Monit to pisemne ponaglenie i przypomnienie wystosowane do pożyczkobiorcy z informacją o upływie terminu spłaty zobowiązania (sprawdź, jakie są konsekwencje nieterminowej spłaty pożyczki). Inaczej mówiąc, jest to wezwanie do zapłaty. Ma on formę listu poleconego z wymaganym potwierdzeniem odbioru. Czasami jednak przybiera inną formę, wówczas dłużnik dostaje taką informację telefonicznie, SMS-em, pocztą elektroniczną lub nawet osobiście. 

 

Monit – ile to kosztuje?

W zależności od sposobu kontaktu z dłużnikiem, koszty monitu mogą być różne. Sprawdź te, które są najczęściej stosowane przez firmy pożyczkowe.

  • Monit telefoniczny – warto zwrócić uwagę, że opłata naliczana jest za każdą próbę kontaktu z dłużnikiem. To oznacza, że nawet, jeżeli telefon nie zostanie odebrany, jest on traktowany jako udana próba kontaktu. Koszty monitu mogą zatem wynosić od kilkudziesięciu złotych w górę.

  • Powiadomienie SMS – koszt będzie wynosił maksymalnie do kilku złotych. Wiadomości SMS są krótkie, dlatego koszt też będzie niższy.

  • Monit pocztą elektroniczną – monit może przybrać tutaj różne formy: od krótkiego przypomnienia o spłacie, aż do oficjalnego pisma. W tej sytuacji koszt monitu wynosi od kilku do kilkunastu złotych.
  • Ponaglenie osobiste to z kolei najdroższa opcja. Polega ona na wizycie wierzyciela w domu dłużnika, dlatego też do kosztów należy doliczyć dojazd oraz czas pracy wierzyciela. Koszty takiego monitu to od stu do nawet kilkuset złotych!

 

To wierzyciel wybiera, w jaki sposób chce skontaktować się z dłużnikiem. Wysokość monitów możesz jednak sprawdzić w załączniku do umowy, dzięki temu dowiesz się, jakie dodatkowe koszty czekają Cię w wypadku braku spłaty. Ważne jednak, że ich łączna kwota wraz z innymi kosztami wynikającymi z opóźnień w spłacie, nie może przekroczyć równowartości maksymalnych odsetek ustawowych.

 

Kiedy możesz dostać monit?

Zastanawiasz się, ile czasu musi upłynąć, abyś dostał wezwanie do zapłaty? W praktyce zazwyczaj wygląda to w ten sposób:

  • zwłoka w spłacie zobowiązania od 1 dnia do tygodnia wysyłane jest powiadomienie SMS,
  • zwłoka od tygodnia do 3 tygodni próba nawiązania połączenia telefonicznego,
  • zwłoka od 3 do 4 tygodni ponaglenie o spłacie wysyłane listem,
  • miesiąc zwłoki w spłacie osobista wizyta windykatora

 

Kompromis przy spłacie długów

Niespłacone zobowiązanie jest problemem tak samo dla Ciebie, jak i pożyczkodawcy. Przez nie pogarsza się Twoja zdolność kredytowa, a Ty sam żyjesz w ciągłym stresie i denerwujesz się niespłaconą kwotą. Pożyczkodawca chce z kolei jak najszybciej odzyskać pieniądze wraz z odsetkami, więc czekanie z pewnością nie jest mu na rękę. Potraktuj monit jako szansę na polubowną spłatę długów. Owszem, powinęła Ci się noga, ale masz możliwość to naprawić. Jeśli dostaniesz wezwanie do zapłaty, nie zwlekaj. Czas gra na Twoją niekorzyść. Im dłużej pożyczkodawca nie dostanie żądanej kwoty, tym większe koszty zostaną naliczone na Twoje konto. Ostatecznie sprawa ta może trafić do sądu i komornika, a tego chyba być nie chciał?

 

Co zrobić, gdy dostaniesz monit?

Ponaglenia wysłane przez pożyczkodawcę wymagają Twojej odpowiedzi. Dzięki temu pokażesz, że zależy Ci na spłacie zobowiązania i uregulowaniu długu. Pamiętaj, im szybciej spłacisz zaległe zobowiązanie, tym mniejsze konsekwencje poniesiesz! Zanim podpiszesz umowę pożyczki, sprawdź jej całkowite koszty i upewnij się, że stać Cię na zapłatę.

Powrót